Kurucumuz Asım Süzen, 1956 yılında Çamlıyayla/Mersin'de doğdu. İlk öğrenimini Çamlıyayla İlkokulunda tamamladıktan sonra, lise öğrenimini de Tarsus Deneme Fen Lisesinde tamamladı. Şimdiki adı Çukurova Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi olan Adana Mühendislik Yüksekokulunda Endüstri Mühendisliği bölümünü tamamlayarak yüksek öğrenimini tamamladı.

Eğitimini tamamlamasının ardından yurtdışında şantiyelerde saha mühendisi olarak proje bazlı işlerde çalışarak 1979’da Bahattin Gören A.Ş. ‘de ardından da 1982-1985 yılları arasında Özgü Baytur A.Ş.’de görevler aldı. 1985’te yurda dönüş yaparak, Ser-GÜ A.Ş.’de yöneticilik yaptı.  1991 yılında ise SAS Taşımacılık Ticaret Ltd. Şti. Firması ile Sebil Gıda A.Ş. firmalarını kurarak yurtdışı taşımacılığa ve ithalat ihracata başladı. 2001 senesi sonrası, Rusyada gerçekleşen devalüasyon sonucu Türkiye’ye dönüş yaparak taşımacılık üzerine yoğunlaştı.

2001 senesinde; şu an Arkas Holding bünyesinde yer alan AR-Gü’nün kuruluşuyla birlikte Türkiye’nin özel sektör karayolu/demiryolu taşımacılığının öncülerinden olmuştur. 2004 senesinde de Rayser firmasının kuruluşunda yer alarak Türkiye’de ki ikinci karayolu/demiryolu taşımacılık firmasının kuruluşunda da yer almıştır.

Ardından 2006 senesinde Türkiye’nin önde gelen demiryolu bakım atölyesi ve demiryolu yük vagonu imalat fabrikası olan RAYVAG Vagon Sanayi ve Ticaret A.Ş. firmasını kurarak günümüze kadar bu firmanın yöneticiliğini yapmıştır.